SPP

Sitz: Mlynské nivy 44/a, 825 11 Bratislava
Staat: Slovensko (Bratislavský kraj)
Web: www.spp.sk
Slovenský plynárenský priemysel vlastnil viacero autobusov, ktoré slúžili na prevoz zamestnancov, predovšetkým u divízie Slovtransgaz. Postupne sa SPP väčšiny týchto autobusov zbavil.
Ďaľším zaujímavým faktom je, že SPP sa podieľal na vývoji autobusov poháňaných stlačeným zemným plynom (CNG). U nových autobusov išlo o značky Novoplan a SlovBus, prestavby sa vykonávali na autobusoch Karosa radu 700.

Prototypy

DP Bratislava sa v roku 1987 začal zaoberať vývojom autobusov poháňaných CNG, pričom SPP sa zaviazal vybudovať čerpaciu stanicu. Ako prototypy sa použili Karosy B 732 a Ikarus 280.08 od DPB, či Karosa C 734 z SPP. DPB na jeseň 1993 vývojovú dielňu zrušil, projekt prestavieb aj s prototypmi prevzal SPP a po schválení sa vozidlá väčšinou prenajali alebo predali ďalším dopravcom. Pri plynofikácii sa využívali prerobené motory LIAZ, neskôr nové typy pod zn. TEDOM. Samotné prestavby vykonávalo viacero spoločností (Autostarko Moldava nad Bodvou, príp. jednotliví dopravcovia) v rôznych modifikáciách. Vozidlá na CNG jazdia, resp. jazdili v týchto slovenských mestách: Bratislava (DPB i SAD), Nitra, Trnava, Prievidza, Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, Košice, Michalovce. Nové autobusy slovenskej výroby na CNG sa väčšieho rozšírenia nedočkali. Samostatnou kapitolou bol pokus o prestavbu Ikarusu 415.30/A pre DPB, ktorá stroskotala kvôli nesúhlasu výrobcu s rozsahom a spôsobom prestavby. Nedokončené vozidlo nakoniec skončilo v šrote.
číst dále

Fahrzeugliste

Stand der Fahrzeugliste dieses Verkehrsunternehmer
komplett
Bei diesem Verkehrsunternehmer sind uns 34 Fahrzeuge bekannt (alle in Besitz).
Stand der Fahrzeugliste dieses Verkehrsunternehmer
komplett
Letzte Änderung: 22. 9. 2020.
Našli jste chybu nebo máte nějaké doplnění? Napište nám na e-mail nebo na náš Facebook.

Schnelle Suche

Neueste Fotos
weitere Fotos