SAD Zvolen

previous name: SAD Žiar nad Hronom
previous name: SAD Modrý Kameň
previous name: SAD Detva
previous name: SAD Krupina
previous name (since 1960): ČSAD Zvolen
previous name (since 1960): ČSAD Žiar nad Hronom
previous name (since 1968): ČSAD Veľký Krtíš
previous name (since 1938): ČSD Zvolen
place: Balkán 53, 960 95 Zvolen
country: Slovensko (Banskobystrický kraj)
websites: www.sadzv.sk
V súčasnosti ide o najväčšieho dopravcu pôsobiaceho na území Slovenskej republiky s počtom cca 500 prevádzkovaných autobusov a výkonom prímestskej dopravy na takmer 70% Banskobystrického kraja. Spoločnosť je taktiež akcionárom Dopravného podniku mesta Banská Bystrica s približne 80 vozidlami verejnej dopravy.
Spolu s vyčlenením automobilovej dopravy z ČSD a vytvorením národného podniku Československá štátna automobilová doprava v r. 1949 došlo k znárodňovaniu súkromných dopravcov na území Slovenska. Do roku 1951 prevzala ČSAD takmer celý park živnostenských nákladných automobilov a autobusov. Spočiatku fungovali tzv. autosprávy (Bratislava, Piešťany, Zvolen, Štrba, Košice, Michalovce), ktorým podliehalo 40 garáží a 17 autostaníc.
Keďže sa toto rozdelenie ukázalo ako nepostačujúce, v roku 1960 sa v každom okrese vytvoril samostatný podnik ČSAD. Dopravné závody ČSAD Zvolen (DZ 910) a ČSAD Žiar nad Hronom (DZ 911) vznikli k 1.7.1960 ako organizačné jednotky krajského podniku ČSAD, n.p. Banská Bystrica. Popri federalizácii ČSSR v roku 1968 došlo aj k vzniku okresu Veľký Krtíš, čo viedlo k založeniu podniku ČSAD Veľký Krtíš (DZ 913); v skutočnosti však išlo o bývalú prevádzku podniku ČSAD DZ 905 Lučenec v Modrom Kameni; ktorá funguje dodnes a prevádzka priamo vo Veľkom Krtíši nikdy neexistovala.
Pod ČSAD Zvolen patrili ďalšie dve prevádzky (Kriváň a Krupina), pod ČSAD Žiar nad Hronom dokonca tri (Banská Štiavnica, Kremnica a Žarnovica). Na prelome 70. a 80. rokov došlo k nahradeniu prevádzky Kriváň prevádzkou Detva a prevádzka Kremnica bola neskôr zrušená úplne.
V roku 1993 došlo k osamostatneniu nákladnej dopravy do podnikov NAD a osobná doprava bola prevedená pod štátny podnik SAD Banská Bystrica, z ktorého odštepných závodov boli v roku 1996 vyčlenené samostatné štátne podniky SAD Zvolen (bývalý OZ 910), SAD Žiar nad Hronom (bývalý OZ 911), SAD Modrý Kameň (bývalý OZ 913), SAD Detva (bývalý OZ 916) a SAD Krupina (bývalý OZ 918).
V roku 1998 bola v dôsledku zlej finančnej situácie spoločnosť SAD Krupina naspäť zlúčená do štátneho podniku SAD Zvolen.
V roku 1999 však boli vrámci veľkej reorganizácie (52 podnikov SAD sa spojilo do 17 väčších celkov) aj ostatné bývalé odštepné závody naspäť zlúčené do štátneho podniku SAD Zvolen.
V roku 2002 došlo k transformácii SAD Zvolen na akciovú spoločnosť.
Od 1. januára 2006 spoločnosť prebrala výkon MHD v Banskej Bystrici, ktorú dovtedy zabezpečovala SAD Banská Bystrica. V roku 2007 dopravca tiež odkúpil spoločnosti DIAGO a Dopravný podnik Brezno aj s celým vozidlovým parkom. Nakoniec v roku 2008 spoločnosť prebrala celý výkon prímestských liniek v okresoch Banská Bystrica a Brezno aj s prevádzkami, ktoré dovtedy vlastnila spoločnosť SAD Banská Bystrica.
V dnešnej dobe má spoločnosť prevádzky vo Zvolene, Detve, Modrom Kameni, Žarnovici, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici a Brezne. Prevádzky Krupina a Banská Štiavnica sa včlenili pod prevádzky Zvolen a Žarnovica. Dopravca zabezpečuje prímestskú dopravu v okresoch Zvolen, Krupina, Detva, Veľký Krtíš, Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica a Brezno, mestskú hromadnú dopravu vo Zvolene, Banskej Bystrici, Brezne, Žiari nad Hronom a Novej Bani a tiež niekoľko diaľkových a medzinárodných liniek.
číst dále

Car park

Register of the carrier is
complete

Autobusy

1307 vehicles vehicles overview
Iveco 497 vehicles
Karosa 740 vehicles
Renault 2 vehicles
Autosan 3 vehicles
Granus 7 vehicles
Chavdar 1 vehicle
Ikarus 17 vehicles
Irisbus 1 vehicle
Jelcz 2 vehicles
LIAZ 1 vehicle
Mercedes-Benz 4 vehicles
Neoplan 2 vehicles
OASA 1 vehicle
Praga 2 vehicles
Saurer 1 vehicle
L L3C
SlovBus 5 vehicles
SOR 6 vehicles
Škoda 14 vehicles
Volvo 1 vehicle
Dacia 1 vehicle
Škoda 1 vehicle
We register 1412 vehicles vehicles at the carrier, of which 1317 owned and 95 borrowed.
Register of the carrier is
complete
Last edit: 28. 2. 2021.
Našli jste chybu nebo máte nějaké doplnění? Napište nám na e-mail nebo na náš Facebook.

Quick search