SPP

sídlo: Mlynské nivy 44/a, 825 11 Bratislava
krajina: Slovensko (Bratislavský kraj)
web: www.spp.sk

Slovenský plynárenský priemysel síce nie je dopravná spoločnosť no napriek tomu by bola škoda neuviesť ho v našej evidencii. Tak si ho poďme trochu rozobrať. SPP ešte ako štátny podnik vlastnil viacero autobusov, ktoré slúžili na prevozy svojich zamestnancov, predovšetkým divízie Slovtransgaz. Nám sú známe predovšetkým dva závody Slovtransgaz Ivanka pri Nitre a Veľké Zlievce v okrese Veľký Krtíš. Ďaľši autobus malo SPP v okrese Senica, ale presne k akému účelu slúžil sa nám zatiaľ nepodarilo zistiť. SPP sa väčšiny týchto autobusov (ak nie všetkých) zbavilo. Boli odpredané rôznym podnikom SAD, súkromníkom, niektoré skončili v autobazári. Ďaľším zaujímavým faktom je, že SPP sa podieľal na vývoji nových autobusov poháňaných stlačeným zemným plynom CNG alebo prestavbe starých autobusov na tento pohon. U nových autobusov šlo predovšetkým o autobusy značky Novoplan a SlovBus. Prestavby starých autobusov sa na Slovensku robili u autobusov Karosa rady 700, pričom vzniklo niekoľko prototypov. Tieto prototypove vozy mali rôzne osudy, niektoré boli vyradené a zošrotované, iné jazdia dodnes.

Prototypy

SPP sa začiatkom 90. rokov 20 storočia začal podieľať na vývoji autobusov poháňaných stlačeným zemným plynom CNG. Na zmenu pohonu sa v začiatkoch používali vtedy aj nové autobusy (Karosy B732 z DPB ktoré neskôr odkúpili, niektoré jazdili v premávke s ľudmi, poniektoré skončili ako rôzne testovanie vozidlá). Ďalším splynofikovaným autobusom bol aj Ikarus 280.08, či premával s ľudmi v premávke nám nieje známe ale predpokladáme že bol splynofikovaný až po jeho vyradení z DP Bratislava v roku 1991. 

Prestavbu Karos B732 na zemný plyn vykonávalo viacero spoločností (Autostarko Moldava nad Bodvou, DP Bratislava, poprípade samostatne jednotlivé dopravné spoločnosti SAD, DP) v rôznych modifikáciach. Vozidlá jazdia vo viacerých mestách Slovenska, napríklad Bratislava, Nitra, Banská Bystrica, Zvolen a  Košice. Pohon na zemný plyn nieje len o prestavbe starších Karos radu 700, ale aj o nových vozidlách (SlovBus, Novoplan). Osud novovyvíjaných autobusov slovenskej výroby stál v úzadí modernizácii Karos radu 700, v prípade Novoplánu C12 CNG a SlovBuse 134.00 NG zostalo pri jednom vozidle. 

V hlavnom meste Bratislave jazdilo najväčšie množstvo vozidiel prestavaných na zemný plyn. Šlo o autobusy Karosa B 741 a B 732. Plynofikácia začala v roku 2001 a skončila až v roku 2008. 

Samostatná kapitola je pokus o plynofikáciu Bratislavského vozidla Ikarus 415.30/A, ktorá nikdy nebola dokončená pre závažné nedostatky pri plánovaní montáže motora až po typové označenie výrobcom ktorý nepovolil prestavbu takého rozsahu. Pôvodný motor Ikaruse je MAN, pri plynofikácii sa mal použiť motor od spoločnosti LIAZ/TEDOM. Vozidlo nakoniec skončilo v šrote.

Počas niekoľkých rokov spolupráce SPP s rôznymi dopravnými spoločnostami vzniklo viacero prototypov, ktoré boli základom pre neskoršie opravy. Tieto prototypové autobusy mali rôzne osudy, niektoré boli vyradené a zošrotované, iné jazdia dodnes.

V autobusoch na zemný plyn boli použíté prerobené hnacie agregáty od značky LIAZ/TEDOM

čítať ďalej

Vozidlový park

Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
V evidencii tohto dopravcu je celkovo 31 vozidiel (všetky v majetku)
Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
Posledná úprava: 4. 10. 2019.
Pokud máte jakékoliv doplnění, můžete nám jej napsat na e-mail nebo na náš Facebook.

Rýchle vyhľadávanie

Najnovšie fotky
ďalšie fotky