SPP

sídlo: Mlynské nivy 44/a, 825 11 Bratislava
krajina: Slovensko (Bratislavský kraj)
web: www.spp.sk

Slovenský plynárenský priemysel vlastnil viacero autobusov, ktoré slúžili na prevoz zamestnancov, predovšetkým u divízie Slovtransgaz. Postupne sa SPP väčšiny týchto autobusov zbavil. Ďaľším zaujímavým faktom je, že SPP sa podieľal na vývoji autobusov poháňaných stlačeným zemným plynom (CNG). U nových autobusov išlo o značky Novoplan a SlovBus, prestavby sa vykonávali na autobusoch Karosa radu 700.

Prototypy

SPP sa na prelome 80. a 90. rokov 20. storočia začal podieľať na vývoji autobusov poháňaných CNG a výstavbe čerpacích staníc. Na prvé prototypy sa použili Karosy B 732 a Ikarus 280.08 od DPB, či vlastná Karosa C 734. Po testovacej prevádzke sa väčšinou prenajali alebo predali ďalším dopravcom. 

V autobusoch na zemný plyn boli použíté prerobené hnacie agregáty od značky LIAZ, neskôr pod zn. TEDOM. Samotnú prestavbu Karos B 732 vykonávalo viacero spoločností (Autostarko Moldava nad Bodvou, príp. jednotliví dopravcovia) v rôznych modifikáciách. Vozidlá na CNG jazdia, resp. jazdili v týchto slovenských mestách: Bratislava (DPB i SAD), Nitra, Trnava, Prievidza, Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, Košice, Michalovce. Nové autobusy slovenskej výroby na CNG sa väčšieho rozšírenia nedočkali. Samostatnou kapitolou bol pokus o prestavbu Ikarusu 415.30/A pre DPB, ktorá stroskotala kvôli nesúhlasu výrobcu s rozsahom a spôsobom prestavby. Nedokončené vozidlo nakoniec skončilo v šrote.

čítať ďalej

Vozidlový park

Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
V evidencii tohto dopravcu je celkovo 34 vozidiel (všetky v majetku).
Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
Posledná úprava: 22. 7. 2020.
Našli ste chybu alebo máte doplnenie? Môžete sa nám ozvať na e-mail alebo na náš Facebook.

Rýchle vyhľadávanie

Najnovšie fotky
ďalšie fotky