SPP

sídlo: Mlynské nivy 44/a, 825 11 Bratislava
krajina: Slovensko (Bratislavský kraj)
web: www.spp.sk
Slovenský plynárenský priemysel vlastnil viacero autobusov, ktoré slúžili na prevoz zamestnancov, predovšetkým u divízie Slovtransgaz. Postupne sa SPP väčšiny týchto autobusov zbavil.
Ďaľším zaujímavým faktom je, že SPP sa podieľal na vývoji autobusov poháňaných stlačeným zemným plynom (CNG). U nových autobusov išlo o značky Novoplan a SlovBus, prestavby sa vykonávali na autobusoch Karosa radu 700.

Prototypy

DP Bratislava sa v roku 1987 začal zaoberať vývojom autobusov poháňaných CNG, pričom plynárenský podnik sa zaviazal vybudovať čerpaciu stanicu. Ako prototypy sa použili Karosy B 732 a Ikarus 280.08 od DPB, či Karosa C 734 z SPP. DPB na jeseň 1993 vývojovú dielňu zrušil, projekt prestavieb aj s prototypmi prevzal SPP a po typovom schválení v roku 1995 sa vozidlá väčšinou prenajali alebo predali ďalším dopravcom. Pri plynofikácii sa využívali prerobené motory LIAZ, neskôr nové typy pod zn. TEDOM. Samotné prestavby vykonávalo viacero spoločností (Autostarko Moldava nad Bodvou, príp. jednotliví dopravcovia) v rôznych modifikáciách. Nové autobusy slovenskej výroby na CNG sa väčšieho rozšírenia nedočkali. Samostatnou kapitolou bol pokus o prestavbu Ikarusu 415.30/A pre DPB, ktorá stroskotala kvôli nesúhlasu výrobcu s rozsahom a spôsobom prestavby. Nedokončené vozidlo nakoniec skončilo v šrote.

Vozidlá na CNG jazdia, resp. jazdili v týchto slovenských mestách: Bratislava (DPB i SAD), Nitra, Trnava, Hlohovec, Senica, Prievidza, Trenčín, Banská Bystrica, Zvolen, Martin, Poprad, Košice, Michalovce.
čítať ďalej

Vozidlový park

Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná

Zapožičané a testované vozidlá

V evidencii tohto dopravcu je celkovo 39 vozidiel, z toho 38 v majetku a 1 zapožičaných.
Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
Posledná úprava: 16. 5. 2024.
Našli ste chybu alebo máte doplnenie? Môžete sa nám ozvať na e-mail alebo na náš Facebook.

Rýchle vyhľadávanie

Najnovšie fotky
ďalšie fotky