SAD Zvolen

skorší názov: SAD Žiar nad Hronom
skorší názov: SAD Modrý Kameň
skorší názov: SAD Detva
skorší názov: SAD Krupina
skorší názov (od 1949): ČSAD Zvolen
skorší názov (od 1960): ČSAD Žiar nad Hronom
skorší názov (od 1968): ČSAD Veľký Krtíš
sídlo: Balkán 53, 960 95 Zvolen
krajina: Slovensko (Banskobystrický kraj)
web: www.sadzv.sk
V súčasnosti ide o najväčšieho dopravcu pôsobiaceho na území Slovenskej republiky s počtom cca 500 prevádzkovaných autobusov a výkonom prímestskej dopravy na takmer 70% Banskobystrického kraja. Spoločnosť je taktiež akcionárom Dopravného podniku mesta Banská Bystrica s približne 80 vozidlami verejnej dopravy.
Spolu s vyčlenením automobilovej dopravy z ČSD a vytvorením národného podniku Československá štátna automobilová doprava v r. 1949 došlo k znárodňovaniu súkromných dopravcov na území Slovenska. Do roku 1951 prevzala ČSAD takmer celý park živnostenských nákladných automobilov a autobusov. Spočiatku fungovali tzv. autosprávy (Bratislava, Piešťany, Zvolen, Štrba, Košice, Michalovce), ktorým podliehalo 40 garáží a 17 autostaníc.
Keďže sa toto rozdelenie ukázalo ako nepostačujúce, v roku 1960 sa v každom okrese vytvoril samostatný podnik ČSAD. Dopravné závody ČSAD Zvolen (DZ 910) a ČSAD Žiar nad Hronom (DZ 911) vznikli k 1.7.1960 ako organizačné jednotky krajského podniku ČSAD, n.p. Banská Bystrica. Popri federalizácii ČSSR v roku 1968 došlo aj k vzniku okresu Veľký Krtíš, čo viedlo k založeniu podniku ČSAD Veľký Krtíš (DZ 913); v skutočnosti však išlo o bývalú prevádzku podniku ČSAD DZ 905 Lučenec v Modrom Kameni; ktorá funguje dodnes a prevádzka priamo vo Veľkom Krtíši nikdy neexistovala.
Pod ČSAD Zvolen patrili ďalšie dve prevádzky (Kriváň a Krupina), pod ČSAD Žiar nad Hronom dokonca tri (Banská Štiavnica, Kremnica a Žarnovica). Na prelome 70. a 80. rokov došlo k nahradeniu prevádzky Kriváň prevádzkou Detva a prevádzka Kremnica bola neskôr zrušená úplne.
V roku 1993 došlo k osamostatneniu nákladnej dopravy do podnikov NAD a osobná doprava bola prevedená pod štátny podnik SAD Banská Bystrica, z ktorého odštepných závodov boli v roku 1996 vyčlenené samostatné štátne podniky SAD Zvolen (bývalý OZ 910), SAD Žiar nad Hronom (bývalý OZ 911), SAD Modrý Kameň (bývalý OZ 913), SAD Detva (bývalý OZ 916) a SAD Krupina (bývalý OZ 918).
k 1.7.1998 bola v dôsledku zlej finančnej situácie spoločnosť SAD Krupina naspäť zlúčená do štátneho podniku SAD Zvolen.
V roku 1999 však boli vrámci veľkej reorganizácie (52 podnikov SAD sa spojilo do 17 väčších celkov) aj ostatné bývalé odštepné závody naspäť zlúčené do štátneho podniku SAD Zvolen.
V roku 2002 došlo k transformácii SAD Zvolen na akciovú spoločnosť.
Od 1. januára 2006 spoločnosť prebrala výkon MHD v Banskej Bystrici, ktorú dovtedy zabezpečovala SAD Banská Bystrica. V roku 2007 dopravca tiež odkúpil spoločnosti DIAGO a Dopravný podnik Brezno aj s celým vozidlovým parkom. Nakoniec v roku 2008 spoločnosť prebrala celý výkon prímestských liniek v okresoch Banská Bystrica a Brezno aj s prevádzkami, ktoré dovtedy vlastnila spoločnosť SAD Banská Bystrica.
V dnešnej dobe má spoločnosť prevádzky vo Zvolene, Detve, Modrom Kameni, Žarnovici, Žiari nad Hronom, Banskej Bystrici a Brezne. Prevádzky Krupina a Banská Štiavnica sa včlenili pod prevádzky Zvolen a Žarnovica. Dopravca zabezpečuje prímestskú dopravu v okresoch Zvolen, Krupina, Detva, Veľký Krtíš, Banská Štiavnica, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Banská Bystrica a Brezno, mestskú hromadnú dopravu vo Zvolene, Banskej Bystrici, Brezne, Žiari nad Hronom a Novej Bani a tiež niekoľko diaľkových a medzinárodných liniek.
čítať ďalej

Vozidlový park

Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná

Autobusy

1650 vozidiel prehľad vozidiel
Iveco 654 vozidiel
Scania 4 vozidlá
SOR 30 vozidiel
Autosan 3 vozidlá
Chavdar 1 vozidlo
Gopo 1 vozidlo
? ?
Granus 7 vozidiel
Ikarus 27 vozidiel
Irisbus 1 vozidlo
Jelcz 2 vozidlá
Karosa 880 vozidiel
LIAZ 1 vozidlo
Mercedes-Benz 4 vozidlá
Neoplan 2 vozidlá
OASA 1 vozidlo
Praga 1 vozidlo
Renault 2 vozidlá
Saurer 1 vozidlo
L L3C
Škoda 20 vozidiel
SlovBus 5 vozidiel
TAM 1 vozidlo
Tatra 1 vozidlo
Volvo 1 vozidlo
Karosa 1 vozidlo
Škoda 3 vozidlá
Dacia 1 vozidlo
Gopo 2 vozidlá
Sport Jacht 1 vozidlo
V evidencii tohto dopravcu je celkovo 1721 vozidiel, z toho 1667 v majetku a 54 zapožičaných.
Stav evidencie tohto dopravcu
kompletná
Posledná úprava: 17. 6. 2024.
Našli ste chybu alebo máte doplnenie? Môžete sa nám ozvať na e-mail alebo na náš Facebook.

Rýchle vyhľadávanie